2017 Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Tue. 29 Faith Bapt. Bible #   Iowa Wesleyan   7:00 PM
 
September
Fri. 1 Webster   Hope   2:00 PM
  Washington U Invitational @ Washington University
  Wis.-Platteville   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  @ Cedar Rapids, Iowa
  Trine   MacMurray   3:00 PM
  @ Illinois College, Jacksonville, Ill.
  Anderson (Ind.)   Greenville   3:00 PM
  @ Illinois College
  Fontbonne   Illinois Col.   3:00 PM
  Illinois College Tournament
  Greenville   Earlham   4:00 PM
  Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
  Cornell College   Webster   4:00 PM
  Washington U Invitational @ Washington University
  Knox   Blackburn   5:00 PM
  @ At Illinois College
  Fontbonne   Earlham   7:00 PM
  Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
  Blackburn   Illinois Col.   7:00 PM
  Wis.-Whitewater   Westminster (Mo.)   8:00 PM
  @ Cedar Rapids, Iowa
Sat. 2 MacMurray   Earlham   9:00 AM
  Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
  Blackburn   Anderson (Ind.)   10:00 AM
  Iowa Wesleyan   Monmouth (Ill.)   10:00 AM
  St. Norbert   Westminster (Mo.)   10:00 AM
  @ Cedar Rapids, Iowa
  Principia   Lincoln Christian   10:00 AM
  Webster   Rose-Hulman   10:30 AM
  @ Bear Invite (Washington U.)
  Blackburn   Earlham   11:00 AM
  Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
  Trine   Fontbonne   12:00 PM
  @ Illinois College, Jacksonville, Ill.
  Greenville   Culver-Stockton   12:00 PM
  @ Illinois College
  Principia   Monmouth (Ill.)   12:30 PM
  Iowa Wesleyan   Lincoln Christian   12:30 PM
  @ Monmouth, IL
  Berea   Spalding   2:00 PM
  Tri-Match @ Danville, KY
  Fontbonne   Knox   2:00 PM
  Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
  Wis.-La Crosse ^   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  @ Cedar Rapids, Iowa
  Spalding   Centre   4:00 PM
  Greenville   Knox   4:00 PM
  @ Illinois College
Mon. 4 St. Mary-Woods   Eureka   7:00 PM
Tue. 5 Spalding   Hanover   6:00 PM
  Fontbonne *   Westminster (Mo.)   7:00 PM
  Eureka   Knox   7:00 PM
  Blackburn *   MacMurray   7:00 PM
Wed. 6 Spalding   Mt. St. Joseph   6:00 PM
  Harrington Center
  Eureka *   Greenville   7:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Webster   7:00 PM
  Lincoln Christian   Blackburn   7:00 PM
Thu. 7 Blackburn   Robert Morris-S'field   7:00 PM
Fri. 8 Westminster (Mo.)   Wis.-Platteville   3:30 PM
  Nebraska Wesleyan Tournament @ Nebraska Wesleyan
  Spalding *   Principia   6:00 PM
  Westminster (Mo.)   Neb. Wesleyan   7:30 PM
Sat. 9 Simpson   Westminster (Mo.)   10:00 AM
  @ Lincoln, Neb.
  Eureka *   Webster   11:00 AM
  Greenville *   Fontbonne   11:00 AM
  @ MacMurray
  Spalding *   MacMurray   11:00 AM
  Blackburn *   Principia   11:00 AM
  @ St. Louis, Mo.
  Eureka *   Blackburn   1:00 PM
  @ St. Louis, Mo.
  Greenville *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  @ MacMurray
  Fontbonne *   Spalding   1:00 PM
  @ MacMurray - Jacksonville, Ill.
  Principia *   Webster   1:00 PM
  Buena Vista   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  @ Lincoln, Neb.
  Iowa Wesleyan *   MacMurray   3:00 PM
Tue. 12 MacMurray *   Fontbonne   7:00 PM
  Eureka   Monmouth (Ill.)   7:00 PM
  Illinois Col.   Principia   7:00 PM
Wed. 13 Spalding   Franklin   6:00 PM
  Greenville *   Westminster (Mo.)   7:00 PM
  Blackburn *   Webster   7:00 PM
Thu. 14 Principia *   MacMurray   7:00 PM
  St. Louis Pharmacy   Blackburn   7:00 PM
  Iowa Wesleyan   Central (Iowa)   7:30 PM
Fri. 15 Robert Morris-S'field   Principia   3:30 PM
  @ Jacksonville, IL
  Macalester   MacMurray   4:00 PM
  Prairie Fire Tournament @ Galesburg, Ill.
  Spalding *   Webster   6:00 PM
  Principia   Grinnell   7:30 PM
  @ Jacksonville, IL
  MacMurray   Rockford   8:00 PM
  @ Galesburg, Ill.
Sat. 16 Spalding *   Westminster (Mo.)   TBA
  @ St. Louis, Mo.
  Olivet   Principia   10:00 AM
  @ Illinois College
  Blackburn *   Greenville   11:00 AM
  Alverno   MacMurray   11:00 AM
  @ Galesburg, Ill.
  Eureka *   Fontbonne   11:00 AM
  Iowa Wesleyan *   Webster   11:00 AM
  @ Greenville, Ill.
  Principia   Lincoln Christian   12:00 PM
  @ Jacksonville, IL
  Westminster (Mo.) *   Fontbonne   1:00 PM
  Eureka *   Spalding   1:00 PM
  @ St. Louis, Mo.
  Webster *   Greenville   1:00 PM
  Blackburn *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  @ Greenville, Ill.
Tue. 19 Greenville   Rose-Hulman   6:00 PM
  Illinois Col.   Webster   6:00 PM
  Spalding   Oakland City   6:30 PM
  Westminster (Mo.) *   Principia   7:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Eureka   7:00 PM
Wed. 20 Blackburn *   Fontbonne   7:00 PM
Thu. 21 Webster *   Fontbonne   7:00 PM
  Greenville *   MacMurray   7:00 PM
  Eureka   Lincoln Christian   7:00 PM
  Knox   Iowa Wesleyan   7:30 PM
Sat. 23 MacMurray *   Spalding   9:00 AM
  Greenville *   Iowa Wesleyan   11:00 AM
  St. Louis Pharmacy   Principia   11:00 AM
  Greenville   Monmouth (Ill.)   1:00 PM
  @ Iowa Wesleyan
  Ind.-Southeast   Spalding   2:00 PM
  Monmouth (Ill.)   Iowa Wesleyan   3:00 PM
Tue. 26 Webster *   Eureka   6:00 PM
  Principia *   Fontbonne   7:00 PM
Wed. 27 Blackburn *   Westminster (Mo.)   7:00 PM
Thu. 28 Greenville *   Webster   7:00 PM
Fri. 29 Principia *   Eureka   7:00 PM
Sat. 30 MacMurray *   Blackburn   10:00 AM
  Fontbonne *   Spalding   11:00 AM
  Westminster (Mo.) *   Eureka   11:00 AM
  Iowa Wesleyan *   Principia   11:00 AM
  @ Eureka, Ill.
  MacMurray *   Webster   12:00 PM
  @ Carlinville, Ill.
  Greenville *   Principia   1:00 PM
  @ Eureka
  Iowa Wesleyan *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  @ Eureka, Ill.
  Webster *   Blackburn   2:00 PM
  Greenville *   Eureka   3:00 PM
 
October
Mon. 2 Robert Morris-S'field   Eureka   7:00 PM
Tue. 3 Franklin   Spalding   6:00 PM
Wed. 4 Westminster (Mo.) *   Blackburn   7:00 PM
  Fontbonne *   Webster   7:00 PM
  Eureka *   Iowa Wesleyan   7:00 PM
Thu. 5 Spalding *   Greenville   7:00 PM
Fri. 6 Spalding *   Westminster (Mo.)   TBA
  Webster   Thomas More   5:00 PM
  @ St. Louis, Mo.
  Fontbonne   Washington (Mo.)   5:00 PM
  Active Ankle Invite
  Webster   Washington (Mo.)   7:00 PM
  Active Ankle Invite (Dig for Pink/Staff Night)
  Thomas More   Fontbonne   7:00 PM
  @ St. Louis, Mo.
Sat. 7 MacMurray *   Westminster (Mo.)   10:00 AM
  Fontbonne *   Blackburn   11:00 AM
  @ Iowa Wes. - Mount Pleasant, Iowa
  Spalding *   Iowa Wesleyan   11:00 AM
  Principia *   Westminster (Mo.)   12:00 PM
  Fontbonne *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Blackburn *   Spalding   1:00 PM
  @ Mt. Pleasant, Iowa
  MacMurray *   Principia   2:00 PM
  @ Fulton, Mo.
Tue. 10 Robert Morris-S'field   Fontbonne   7:00 PM
  Eureka *   Westminster (Mo.)   7:00 PM
  Webster *   Principia   7:00 PM
Wed. 11 Greenville *   Blackburn   7:00 PM
  MacMurray *   Iowa Wesleyan   7:00 PM
Thu. 12 Spalding   Ind.-Southeast   6:00 PM
  Simpson   Iowa Wesleyan   7:00 PM
  Lincoln Christian   Eureka   7:00 PM
  Harris-Stowe   Webster   7:00 PM
Sat. 14 Webster *   Spalding   10:00 AM
  Fontbonne *   MacMurray   11:00 AM
  @ Principia College - Elsah, Ill.
  Greenville *   Westminster (Mo.)   11:00 AM
  @ Spalding
  Eureka *   Principia   11:00 AM
  Iowa Wesleyan *   Blackburn   12:00 PM
  Fontbonne *   Principia   1:00 PM
  Eureka *   MacMurray   1:00 PM
  @ Elsah, Ill.
  Greenville *   Spalding   1:00 PM
  Webster *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  @ Louisville, Ky.
  Robert Morris-S'field   Iowa Wesleyan   2:00 PM
  @ Carlinvile, IL
  Robert Morris-S'field   Blackburn   4:00 PM
Mon. 16 Blackburn *   Spalding   3:30 PM
  Blackburn   Hanover   5:30 PM
  @ At Spalding
  Hanover   Spalding   6:30 PM
Tue. 17 Washington (Mo.)   Webster   7:00 PM
  Monmouth (Ill.)   Eureka   7:00 PM
  Greenville *   Principia   7:00 PM
  Westminster (Mo.) *   MacMurray   7:00 PM
  Iowa Wesleyan   Dubuque   7:30 PM
Wed. 18 Fontbonne *   Eureka   7:00 PM
  Blackburn   Illinois Col.   7:00 PM
Thu. 19 Webster *   MacMurray   6:00 PM
Fri. 20 Florida College   Spalding   5:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Principia   7:00 PM
  Fontbonne *   Greenville   7:00 PM
Sat. 21 Iowa Wesleyan *   Spalding   11:00 AM
  @ New Albany, Ind.
  Florida Cpllege   Iowa Wesleyan   2:00 PM
  @ New Albany, IN
  Harris-Stowe   Principia   6:00 PM
Tue. 24 Knox   Greenville   3:00 PM
  Principia *   Blackburn   7:00 PM
  Fontbonne   Harris-Stowe   7:00 PM
  St. Mary-Woods   Greenville   7:00 PM
  Monmouth (Ill.)   MacMurray   7:00 PM
Wed. 25 St. Louis Pharmacy   Fontbonne   7:00 PM
  Eureka *   Spalding   7:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Iowa Wesleyan   7:00 PM
  MacMurray   Illinois Col.   7:00 PM
Thu. 26 MacMurray *   Greenville   7:00 PM
Fri. 27 Birmingham-Southern   Webster   1:00 PM
  Emory Invitational @ Atlanta, Ga.
  Webster   Berry   3:30 PM
  Emory Invitational @ Atlanta, Ga.
  Greenville   Dominican (Ill.)   4:00 PM
  @ Lisle, Ill.
  Lincoln Christian   Westminster (Mo.)   5:30 PM
  @ Bloomington, Ill.
  Greenville   MSOE   6:00 PM
  Benedictine Eagle Classic @ Lisle, Illinois
  Eureka *   Blackburn   7:00 PM
  Westminster (Mo.)   Wis. Lutheran   7:30 PM
Sat. 28 Webster   Washington and Lee   9:00 AM
  Emory Invitational @ Atlanta, GA
  Principia *   Spalding   10:00 AM
  Coe   Westminster (Mo.)   10:00 AM
  @ Bloomington, Ill.
  Centre   Principia   12:00 PM
  @ Spalding
  Greenville   Elmhurst   12:00 PM
  @ Benedictine
  Central (Iowa)   Westminster (Mo.)   12:00 PM
  @ Bloomington, Ill.
  Centre   Spalding   2:00 PM
  Webster   Emory   2:00 PM
  Emory Invitational
  Fontbonne   Louisiana Col.   2:00 PM
  Blues City Invite - Rhodes College @ Memphis, Tenn.
  Greenville   Benedictine (Ill.)   4:00 PM
  Mississippi University for Women   Fontbonne   4:00 PM
  @ Rhodes College
Sun. 29 Fontbonne   Rhodes   12:00 PM
  Blues City Invite - Rhodes College
Tue. 31 Eureka *   MacMurray   7:00 PM
  Greenville   Washington (Mo.)   7:00 PM
  Green Dot Game
 
November
Wed. 1 Iowa Wesleyan *   Fontbonne   7:00 PM
  Webster *   Westminster (Mo.)   7:00 PM
  Harris-Stowe   Blackburn   7:00 PM
Thu. 2 Eureka   St. Mary-Woods   7:00 PM
Sat. 4 TBA   Westminster (Mo.)   TBA
  SLIAC Tournament @ TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division