2017 SLIAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 17 Fontbonne 7 Millsaps 12 Final
Sat. 18 MacMurray 1 Maryville (Tenn.) 6 Final
  North Park 10 Spalding 16 Final
  MacMurray 8 Maryville (Tenn.) 4 Final
  LaGrange 9 Fontbonne 2 Final
  @ Jackson, Mississippi
Sun. 19 Spalding 5 North Park 6 Final
  MacMurray 11 Maryville (Tenn.) 6 Final
  Fontbonne 5 Rhodes 11 Final
  Spalding 7 Hendrix 5 Final
Fri. 24 Buena Vista 14 Fontbonne 2 Final - 8 innings
  DePauw 6 Greenville 5 Final
  @ Millington, Tenn.
  Robert Morris-S'field 15 Iowa Wesleyan 5 Final - 7 innings
  @ Lenz Field- Jacksonville, IL
  Webster 5 Rhodes 3 Final
  Wis.-Platteville 6 Fontbonne 4 Final
  Robert Morris-S'field 3 Iowa Wesleyan 15 Final - 6 innings
  @ Lenz Field- Jacksonville, IL
Sat. 25 Greenville 5 Millsaps 2 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Penn St.-Behrend 3 Spalding 4 Final
  Neb. Wesleyan 6 Westminster (Mo.) 3 Final
  Dominican (Ill.) 3 MacMurray 5 Final
  Buena Vista 9 Fontbonne 4 Final
  Webster 14 Mary Hardin-Baylor 2 Final - 7 innings
  @ Millington, TN
  Neb. Wesleyan 2 Westminster (Mo.) 4 Final
  Greenville 2 Rhodes 19 Final - 7 innings
  Penn St.-Behrend 3 Spalding 8 Final
Sun. 26 Penn St.-Behrend 3 Spalding 7 Final
  Iowa Wesleyan 10 Robert Morris-S'field 8 Final
  @ Lenz Field- Jacksonville, IL
  Neb. Wesleyan 6 Westminster (Mo.) 4 Final
  Dominican (Ill.) 1 MacMurray 2 Final
  Iowa Wesleyan 4 Robert Morris-S'field 1 Final
  @ Lenz Field- Jacksonville, IL
  Millsaps 13 Webster 11 Final
  @ Memphis, TN
  Dominican (Ill.) 1 MacMurray 17 Final - 7 innings
Tue. 28 Principia 11 Harris-Stowe 17 Final
 
March
Wed. 1 Greenville 5 Washington (Mo.) 11 Final
Fri. 3 DePauw 6 Greenville 1 Final
  MacMurray * ^ 5 Principia 6 Final
Sat. 4 Anderson (Ind.) 1 Spalding 2 Final
  @ Louisville, Ky.
  Carroll (Wis.) 6 Blackburn 16 Final
  Millikin 12 Fontbonne 13 Final - 11 innings
  DePauw 4 Greenville 6 Final
  Central (Iowa) 5 Spalding 13 Final
  Iowa Wesleyan 4 Clark University 2 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Carroll (Wis.) 18 Blackburn 5 Final - 8 innings
  DePauw 13 Greenville 10 Final
  North Park 0 Webster 1 Final
Sun. 5 Benedictine (IL) 0 Webster 1 Final
  Carroll (Wis.) 18 Blackburn 2 Final - 7 innings
  Dubuque 13 Fontbonne 9 Final
  Eureka 27 Rust 1 Final
  Kalamazoo 15 Spalding 6 Final
  Robert Morris-S'field 1 Westminster (Mo.) 9 Final
  Emerson 5 Iowa Wesleyan 1 Final
  Lake Myrtle Park #2 @ Auburndale, FL
  Dubuque 10 Fontbonne 6 Final
  Robert Morris-S'field 5 Westminster (Mo.) 27 Final - 7 innings
  North Park 4 Webster 5 Final
Mon. 6 Iowa Wesleyan 2 Lyndon St. 7 Final
  Spring Break Trip
  Benedictine (IL) 14 Webster 3 Final - 7 innings
Tue. 7 Neb. Wesleyan 20 Iowa Wesleyan 7 Final
  Spring Break Trip @ Auburndale, FL
Wed. 8 Eureka 2 Belhaven 12 Final - 7 innings
  Fontbonne 2 Washington (Mo.) 10 Final
  Greenville 10 Rose-Hulman 9 Final - 11 innings
  Transylvania 6 Spalding 12 Final
  Eureka 5 Millsaps 9 Final
Thu. 9 Marymount (Va.) 7 Iowa Wesleyan 2 Final
  Spring Break Trip @ Winterhaven, FL
  Millikin 6 MacMurray 4 Final
  Crowley's Ridge 1 Principia 3 Final
  Crowley's Ridge 4 Principia 7 Final
Fri. 10 Spalding 9 St. Scholastica 0 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Iowa Wesleyan 13 Penn St.-Abington 7 Final
  Spring Break Trip @ Auburndale, FL
  St. Scholastica 20 Spalding 2 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Elmhurst 7 Fontbonne 10 Final
  Crowley's Ridge 5 Principia 4 Final - 8 innings
  Elmhurst 3 Fontbonne 13 Final - 7 innings
  Robert Morris - Peoria 10 Westminster (Mo.) 4 Final
  Crowley's Ridge 2 Principia 3 Final - 7 innings
  Hope 2 Blackburn 0 Final
  @ Carbondale, Illinois
  Eureka 1 Louisiana Col. 2 Final
  Marler Ford Classic
  Blackburn 4 Hope 8 Final
  @ Carbondale, Illinois
Sat. 11 Spalding 7 Beloit 8 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Iowa Wesleyan 14 St. Vincent 7 Final
  Spring Break Trip @ Eagle Lake, FL
  Belhaven 10 Eureka 0 Final - 7 innings
  Marler Ford Classic @ Pineville, La.
  Webster 3 Wheaton (Mass.) 1 Final
  Lake Myrtle Park - Field 1 @ RussMatt Invitational
Sun. 12 Concordia (Ill.) 0 Spalding 7 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Carroll (Wis.) 5 MacMurray 7 Final
  Robert Morris - Peoria 6 Westminster (Mo.) 7 Final - 10 innings
  Loras   Fontbonne   Cancelled
  Eureka 0 Louisiana Col. 11 Final
  Marler Ford Classic
  North Park 3 MacMurray 15 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
  Robert Morris - Peoria 4 Westminster (Mo.) 11 Final
  Loras   Fontbonne   Cancelled
  Eureka 2 Louisiana Col. 12 Final
  Marler Ford Classic
  Cornell College 3 Webster 13 Final - 7 innings
  Russ Matt Invitational @ Winter Haven, FL
Mon. 13 Greenville 2 Fitchburg St. 0 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Scranton 8 MacMurray 6 Final
  @ Fort Myers, Fla.
  Fitchburg St. 0 Greenville 7 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Webster 1 Marietta 3 Final
  Snowbird Collegiate Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  Salve Regina 4 Spalding 1 Final
  @ Auburndale, Fla.
Tue. 14 Greenville 11 Plattsburgh St. 5 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Webster 4 Wis.-La Crosse 0 Final
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Lincoln Christian   Principia   Postponed
  Blackburn 8 Mary Hardin-Baylor 12 Final
Wed. 15 MacMurray 2 Bethel (Minn.) 15 Final
  @ Fort Myers, Fla.
  Blackburn 1 Texas Lutheran 14 Final
Thu. 16 Trine 8 Greenville 9 Final - 8 innings
  RussMatt Central Florida Invitational @ Leesburg, Fla. (Lake Sumter State College)
  Greenville 7 Trine 8 Final - 10 innings
  RussMatt Central Florida Invitational @ Leesburg, Fla. (Lake Sumter State College)
  TCNJ 3 Webster 1 Final - 11 innings
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
Fri. 17 Webster 2 Wis.-Whitewater 10 Final
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Greenville 1 Benedictine (IL) 4 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Principia 5 Rust 1 Final
  Principia 3 Rust 4 Final
  Blackburn 0 Southwestern (Tex.) 21 Final
Sat. 18 St. Scholastica 3 Webster 0 Final
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, FL
  Knox 8 Greenville 9 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla. (Chain of Lakes Park)
  Blackburn 1 Southwestern (Tex.) 11 Final - 7 innings
  Westminster (Mo.) * ^ 6 Iowa Wesleyan 2 Final
  MacMurray * ^ 2 Spalding 7 Final
  Robert Morris-S'field 3 Eureka 8 Final
  Westminster (Mo.) * ^ 12 Iowa Wesleyan 0 Final
  MacMurray * ^ 2 Spalding 12 Final - 7 innings
  Robert Morris-S'field 6 Eureka 5 Final
  Blackburn 1 Southwestern (Tex.) 17 Final - 7 innings
Sun. 19 Union (N.Y.) 18 Fontbonne 2 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Westminster (Mo.) * ^ 13 Iowa Wesleyan 8 Final
  MacMurray * ^ 9 Spalding 3 Final
Mon. 20 St. Olaf 3 Fontbonne 8 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Principia 5 D'Youville 17 Final - 7 innings
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
Tue. 21 Crown (Minn.) 12 Principia 1 Final - 7 innings
Wed. 22 D'Youville 1 Principia 2 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Principia 13 D'Youville 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, FL
  Iowa Wesleyan * 0 MacMurray 6 Final
  Iowa Wesleyan * 2 MacMurray 15 Final - 7 innings
  Spalding 0 Centre 3 Final
  Washington (Mo.) 7 Greenville 6 Final
Thu. 23 Fontbonne 8 Chicago 3 Final
  Lake Myrtle Park #6 @ Auburndale, Fla.
Fri. 24 Greenville * 1 Webster 2 Final
  Fontbonne 3 Benedictine (IL) 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Blackburn * 7 Eureka 0 Final
  Greenville * 5 Webster 6 Final - 12 innings
  Blackburn * 7 Eureka 8 Final
Sat. 25 Westminster (Mo.) * 0 Spalding 6 Final
  Westminster (Mo.) * 3 Spalding 4 Final
  Principia *   Eureka   Postponed
  Principia *   Eureka   Postponed
Sun. 26 Monmouth (Ill.) 2 MacMurray 1 Final - 7 innings
  Wartburg 6 Webster 1 Final
  Blackburn * 3 Iowa Wesleyan 4 Final
  Eureka 7 Bradley 9 Final
  Monmouth (Ill.) 4 MacMurray 6 Final
  Concordia (Ill.) 5 Webster 6 Final - 10 innings
  Blackburn * 6 Iowa Wesleyan 7 Final
Tue. 28 Lincoln Christian 8 Blackburn 9 Final - 11 innings
  Eureka 1 Knox 2 Final
  Iowa Wesleyan 6 Central (Iowa) 16 Final
  Principia 7 Illinois Col. 0 Final
Wed. 29 MacMurray * ^   Blackburn   Postponed
  MacMurray * ^   Blackburn   Postponed
Thu. 30 Eureka   Lincoln Christian   Postponed
Fri. 31 Blackburn * ^   MacMurray   3:00 PM
 
April
Sat. 1 Robert Morris-S'field   Principia   12:00 PM
  Greenville *   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Fontbonne * ^   Eureka   1:00 PM
  Webster *   MacMurray   1:00 PM
  Spalding *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Robert Morris-S'field   Principia   2:00 PM
  Blackburn   Monmouth (Ill.)   2:00 PM
  Spalding *   Iowa Wesleyan   3:00 PM
  Greenville *   Westminster (Mo.)   3:30 PM
  Webster *   MacMurray   3:30 PM
  Fontbonne * ^   Eureka   3:30 PM
Sun. 2 Robert Morris-S'field   Blackburn   11:00 AM
  Fontbonne * ^   Eureka   1:00 PM
  Iowa Wesleyan   Monmouth (Ill.)   1:00 PM
  Robert Morris - Peoria   Blackburn   2:00 PM
  Iowa Wesleyan   Monmouth (Ill.)   3:30 PM
Tue. 4 Iowa Wesleyan *   Principia   5:00 PM
  Iowa Wesleyan *   Principia   7:00 PM
Wed. 5 Westminster (Mo.) *   Blackburn   1:00 PM
  MacMurray *   Eureka   2:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Blackburn   3:00 PM
  Webster   Washington (Mo.)   3:30 PM
  MacMurray *   Eureka   4:30 PM
  Fontbonne *   Greenville   5:30 PM
  Fontbonne *   Greenville   8:00 PM
Fri. 7 Greenville * ^   Blackburn   3:00 PM
Sat. 8 Westminster (Mo.) *   Principia   12:00 PM
  MacMurray *   Fontbonne   1:00 PM
  Spalding *   Eureka   1:00 PM
  Blackburn * ^   Greenville   1:00 PM
  Westminster (Mo.) *   Principia   2:00 PM
  MacMurray *   Fontbonne   3:30 PM
  Blackburn * ^   Greenville   3:30 PM
  Spalding *   Eureka   3:30 PM
  Iowa Wesleyan * ^   Webster   5:00 PM
Sun. 9 MacMurray   Knox   1:00 PM
  Spalding *   Fontbonne   1:00 PM
  Iowa Wesleyan * ^   Webster   1:00 PM
  Iowa Wesleyan * ^   Webster   3:00 PM
  Spalding *   Fontbonne   3:30 PM
Tue. 11 Blackburn   Illinois Col.   3:00 PM
Wed. 12 Thomas More   Spalding   3:00 PM
  Knox   Eureka   3:30 PM
  Cornell College   Iowa Wesleyan   5:00 PM
  Washington (Mo.)   Webster   7:00 PM
Thu. 13 Principia * ^   MacMurray   1:00 PM
  Principia * ^   MacMurray   3:30 PM
Fri. 14 Westminster (Mo.) * ^   Fontbonne   12:00 PM
  Westminster (Mo.) * ^   Fontbonne   2:00 PM
  Blackburn * ^   Principia   6:00 PM
  Robert Morris-S'field   Greenville   6:00 PM
  Robert Morris-S'field   Greenville   8:30 PM
Sat. 15 Webster *   Spalding   12:00 PM
  Fontbonne * ^   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Greenville *   Eureka   1:00 PM
  Principia * ^   Blackburn   1:00 PM
  Robert Morris   MacMurray   1:00 PM
  Webster *   Spalding   2:30 PM
  Principia * ^   Blackburn   3:00 PM
  Greenville *   Eureka   3:30 PM
  Robert Morris   MacMurray   3:30 PM
Mon. 17 Lincoln Christian   Eureka   3:30 PM
Tue. 18 Fontbonne   Missouri S&T   2:00 PM
  Webster *   Principia   5:00 PM
  Webster *   Principia   7:00 PM
Wed. 19 Blackburn   Lincoln Christian   3:00 PM
  Iowa Wesleyan * ^   Eureka   3:30 PM
  MacMurray * ^   Greenville   5:00 PM
  MacMurray * ^   Greenville   7:30 PM
Thu. 20 Spalding   Thomas More   3:00 PM
Fri. 21 Principia * ^   Greenville   6:30 PM
  Eureka * ^   Webster   7:30 PM
Sat. 22 MacMurray *   Westminster (Mo.)   12:00 PM
  Fontbonne * ^   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Spalding * ^   Blackburn   1:00 PM
  Greenville * ^   Principia   1:00 PM
  Eureka * ^   Webster   1:00 PM
  MacMurray *   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  Spalding * ^   Blackburn   3:00 PM
  Greenville * ^   Principia   3:30 PM
  Eureka * ^   Webster   3:30 PM
Sun. 23 Fontbonne * ^   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Spalding * ^   Blackburn   1:00 PM
  Fontbonne * ^   Iowa Wesleyan   3:00 PM
Tue. 25 Principia *   Fontbonne   6:00 PM
  Principia *   Fontbonne   8:30 PM
Wed. 26 Eureka * ^   Iowa Wesleyan   TBA
  Eureka * ^   Iowa Wesleyan   TBA
  Greenville * ^   MacMurray   1:00 PM
  Blackburn *   Webster   5:00 PM
  Blackburn *   Webster   7:00 PM
Thu. 27 Ill.-Springfield   MacMurray   3:00 PM
Fri. 28 Principia * ^   Spalding   6:00 PM
Sat. 29 Principia * ^   Spalding   12:00 PM
  Webster * ^   Westminster (Mo.)   12:00 PM
  Fontbonne *   Blackburn   1:00 PM
  Greenville *   Iowa Wesleyan   1:00 PM
  Webster * ^   Westminster (Mo.)   2:00 PM
  Principia * ^   Spalding   3:00 PM
  Fontbonne *   Blackburn   3:00 PM
  Greenville *   Iowa Wesleyan   3:30 PM
Sun. 30 Westminster (Mo.) * ^   Webster   1:00 PM
  Iowa Wesleyan   Coe   2:00 PM
  Iowa Wesleyan   Coe   4:00 PM
 
May
Mon. 1 MacMurray * ^   Blackburn   2:00 PM
  MacMurray * ^   Blackburn   4:30 PM
Tue. 2 Millikin   Blackburn   3:00 PM
  Knox   MacMurray   3:00 PM
Thu. 4 Elmhurst   Eureka   3:30 PM
Fri. 5 Spalding * ^   Greenville   6:00 PM
Sat. 6 Eureka * ^   Westminster (Mo.)   1:00 PM
  Spalding * ^   Greenville   1:00 PM
  Eureka * ^   Westminster (Mo.)   3:30 PM
  Spalding * ^   Greenville   3:30 PM
  Fontbonne * ^   Webster   5:00 PM
  Fontbonne * ^   Webster   7:00 PM
Sun. 7 Webster * ^   Fontbonne   1:00 PM
  Eureka * ^   Westminster (Mo.)   1:00 PM
* Conference
^ Division